Підсумки впровадження місцевої ініціативи «Сильні ради – спроможні громади»
28.10.2019

У серпні 2019 року Програма «U-LEAD з Європою» завершила впровадження ініціативи місцевого розвитку «Сильні ради – спроможні громади», що виконувалася спільно з Інститутом Політичної Освіти з липня 2018 року. Ініціатива була покликана підвищити обізнаність депутатів місцевих рад у питаннях своїх повноважень, земельних відносин, житлово-комунальної сфери та бюджетування.

З 2014 року, коли почалась реформа децентралізації, все більше уваги приділяється органам місцевого самоврядування. Такий розвиток подій є логічним, позаяк у ході реформи міста, селища і села отримали значний перелік повноважень у розподілі коштів громади, плануванні, використанні земель тощо. Разом з головами, профільними заступниками та спеціалістами ОТГ, депутати місцевих рад мають опанувати багато нововведень

Згідно з Законом «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради є представником інтересів територіальної громади і виборців свого виборчого округу. Будучи повноважним і рівноправним членом місцевої ради, він наділений всією повнотою прав для того, щоб належним чином виконувати свої обов’язки на приймати активну участь у діяльності ради. Спектр роботи депутата є досить широким, він має захищати інтереси своєї громади, приймати активну участь у забезпеченні її благополуччя та підтримувати зв'язок зі своїми виборцями. Цей перелік не є вичерпним і вимагає неабияких знань законодавства та інших практичних навиків у секторі бюджетування, землеустрою і самоврядування.

Для забезпечення потреб громади депутат місцевої ради також має продемонструвати вміння ефективного спілкування з громадою та радою, навички аналізу інформації та представництва. Але дуже часто депутат місцевої ради здійснює повноваження, покладені на нього виборцями, не пориваючи з виробничою і службовою діяльністю, тому має обмежені можливості у накопиченні необхідних знать і навичок без додаткової підтримки.

Задача, що постала перед ІПО та Програмою, була не з простих: розробити на провести ряд тренінгів для депутатів ОТГ з урахуванням найбільш необхідних тем в їх роботі. Ці теми викладались у форматі тренінгів, які вдало поєднувались з викладанням практичних навичок, необхідних для ефективної роботи депутата: комунікації, аргументації рішень, публічного виступу, запобігання та подолання конфліктів.

У результаті впровадження ініціативи 270 депутатів успішно пройшли навчання.

Результатом навчання стали чисельні позитивні відгуки і історії успіхів, що надійшли до Програми. На декількох з них хотілося б зупинитись детальніше.

Оксана Коляденко, депутат Бородянської ОТГ (Київська область), завдяки участі у заходах Програми, ініціювала затвердження порядку особистого прийому громадян та Програми використання коштів депутатського фонду. Такі рішення дали можливість кожному депутату Бородянської ради підвищити ефективність своєї діяльності та рівень оперативного вирішення проблем виборців, розв’язувати проблеми населених пунктів ОТГ, ефективно задовольняти нагальні потреби громади.

Анна Фролова, депутат Компаніївської ОТГ (Кіровоградська область), після участі у тренінгах змогла правильно оформити і подати на сесію проект рішення щодо затвердження правил благоустрою громади, згодом це рішення було затверджено. Стали у нагоді і набуті навички комунікації, депутат ініціювала обхід жителів вулиць і обговорення з ними перспективи договорів на вивезення твердих побутових відходів.

Віталій Грабар, депутат Шпанівської ОТГ (Рівненська область) з гордістю ділиться досвідом адвокації ідеї створення у своїй ОТГ Програми фінансового забезпечення виконання повноважень Шпанівської сільської ОТГ. Зараз Програма представляє собою порядок використання коштів, за якого всі витрати йдуть виключно на забезпечення благополуччя громади, хоча ще рік тому депутатський склад ОТГ відхилив цей документ.

Це тільки три історії з-поміж десятків інших, і є впевненість, що з подальшим розвитком реформи їх буде ще більше. Семінари у рамках Ініціативи «Сильні ради – спроможні громади» показали, що поширення знань учасниками є необхідною умовою цього процесу, тому далі буде.

Якщо Вам цікава ця тема і Ви бажаєте дізнатись більше, детальнішу інформацію Ви можете дізнатися в Регіональних Центрах Програми U-LEAD, а матеріали заходів доступні на сайті Інституту Політичної Освіти.

9e104503039c89d0fa5e0baa25b6720d