Радники з місцевих фінансів ЦРМС взяли участь у тренінгу, присвяченому бюджетному процесу в ОТГ
05.07.2019

02-04 липня 2019 року Програма «U-LEAD з Європою» провела тренінг «Бюджетний процес в об'єднаних територіальних громадах», участь в якому взяли радники та радниці з питань місцевих фінансів регіональних Центрів розвитку місцевого самоврядування, представники Проекту «Гендерно-орієнтоване бюджетування», міжнародні та українські експерти, фахівці Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства фінансів України, Державної фіскальної служби України.


Тренінг спрямований на отримання практичного досвід щодо застосування гендерно-орієнтованого підходу в бюджетному процесі на рівні ОТГ, ознайомлення з поточним станом і перспективами децентралізації та реформи адміністративно-територіального устрою, удосконалення та підвищення рівня знань учасників у сфері середньострокового бюджетного планування, обговорення шляхів підвищення ефективності адміністрування податків на місцевому рівні, ефективного використання бюджетних коштів та розгляд показників ефективності, покращення навичок щодо залучення громадян у бюджетний процес через Бюджет участі, огляд платформи Prozorro.Продажі та можливостей її використання в ОТГ. Тренінг ознайомив учасників із новаціями законодавства, реаліями та перспективами удосконалення бюджетного процесу в об’єднаних територіальних громадах.

На відкритті тренінгу були присутні Александра Фелінгер, заступниця директора Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ, Олександр Свистун, Голова Правління ЦРМС та Оксана Цюпа, заступниця керівниці Проекту ГОБ.

Оксана Цюпа також розповіла учасникам про гендерний бюджетний аналіз як основу гендерного підходу в бюджетному процесі. Експертки Проекту ГОБ разом із учасниками провели представлення результатів гендерного аналізу бюджетних програм ОТГ, провели практичну роботу та розробили пропозиції і рекомендації за результатами гендерного аналізу бюджетних програм.

Віктор Мазярчук, експерт з державного управління та колишній керівник Офісу фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України, розповів про ефективність використання коштів місцевих бюджетів, аналітику бюджетного процесу та показники ефективності. Сергій Шаршов, генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування Мінрегіону ознайомив учасників із поточним станом процесу децентралізації та подальшими перспективами фінансової децентралізації та реформи адміністративно-територіального устрою.

Про малу приватизацію та доцільність використання Prozorro.Продажі для ОТГ розповіла учасникам Ірина Душенька, проектний менеджер ДП «Прозорро.Продажі». Із бюджетом участі як інструментом стимулювання залучення громадян у бюджетний процес ОТГ учасників ознайомив Костянтин Плоский, заступник виконавчого директора Фундації PAUC, а питання проблематики виконання місцевих бюджетів в Україні представила Ясміна Джийкіч, експерт SKL International.

Олена Мачульна, заступник директора Департаменту місцевих бюджетів Міністерства фінансів України розповіла учасникам про особливості складання місцевих бюджетів на середньострокову перспективу у 2019 році.

Питання адміністрування податку на доходи фізичних осіб та податків на самозайнятих осіб та роль органів місцевого самоврядування у процесі справляння місцевих податків і зборів розкрили представниці Державної фіскальної служби України.

Виступи спікерів супроводжувались жвавою дискусією та сесіями з питаннями-відповідями щодо практичних аспектів бюджетного процесу в ОТГ. Отримавши відповіді на більшість своїх запитань, експерти регіональних ЦРМС зможуть надавати висококваліфіковану підтримку та консультації фінансистам та головам ОТГ, у тому числі щодо удосконалення бюджетного процесу та управління фінансовими ресурсами громади.

Як зазначила після тренінгу Олена Савченко, радниця з питань місцевих фінансів Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування: «Для об'єднаних територіальних громад є дуже актуальним питання особливостей адміністрування ПДФО та податків на самозайнятих осіб. Існує безліч проблемних питань, які в свою чергу потребують внесення змін до різноманітних нормативно-законодавчих актів. Такі тренінги, які не тільки висвітлюють проблемні питання бюджетного процесу в ОТГ, а й допомагають напрацювати шляхи їх вирішення, є дуже корисними та затребуваними. Cаме завдяки таким напрацюванням ми можемо допомагати об'єднаним громадам та надалі рухати процес децентралізації».

1905d1e97c4ab6c1b81405752b00fd95