Радники з місцевих фінансів ЦРМС взяли участь у тренінгу з контролю, аудиту та нагляду за фінансами органів місцевого самоврядування
08.02.2019

Розвиток системи внутрішнього контролю за публічними фінансами шляхом її узгодження з міжнародно визнаними стандартами й методиками та з найкращими європейськими практиками є зобов’язанням, визначеним Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Стратегією реформування системи управління публічними фінансами в Україні на 2017-2021 роки визначено необхідність покращення рівня управлінської підзвітності та ефективності внутрішнього контролю та аудиту в центральних та місцевих органах влади на центральному та місцевому рівнях. Це актуалізує питання чіткого визначення повноважень органів фінансового контролю щодо місцевих бюджетів, необхідності перегляду контрольних повноважень місцевих фінансових органів, у т.ч. ОТГ, необхідності розподілу повноважень між органами контролю, аудиту та нагляду в Україні, обміну професійними знаннями у вирішенні нагальних питань ОТГ в частині аудиту та контролю. Саме тому Програмою "U-LEAD з Європою" було організовано триденний тренінг «Контроль, аудит та нагляд за фінансовими ресурсами органів місцевого самоврядування», участь в якому взяли радники з питань місцевих фінансів Центрів розвитку місцевого самоврядування, міжнародні експерти, фахівці Міністерства фінансів, Рахункової палати, Державної аудиторської служби, Офісу реформ при Мінрегіоні, КМДА, експерти міжнародних проектів.

Тренінг спрямований на ознайомлення учасників із функціями контролю, аудиту та нагляду, визначення принципової відмінності між внутрішнім та зовнішнім контролем і аудитом, ознайомлення із досвідом Німеччини та балканських країн у цій сфері. Програма тренінгу направлена на підвищення обізнаності учасників про сучасний стан здійснення державного контролю та аудиту за місцевими бюджетами, щодо повноважень Державної аудиторської служби України, Рахункової палати України, політики Міністерства фінансів у частині здійснення державного контролю та аудиту в Україні. Тренінг надав можливість учасникам ознайомитися з новаціями законодавства, реаліями та перспективами запровадження фінансового і бюджетного контролю та аудиту на місцевому рівні.

На відкритті тренінгу були присутні Тімо Біанк, керівник групи з питань місцевого самоврядування Програми "U-LEAD з Європою", Олександр Свистун, голова правління ЦРМС, та Сімоне Ноймайер, експертка з управління державними фінансами Програми "U-LEAD з Європою".

Мануела Зьоллер-Вінклер, державний секретар міністерства внутрішніх справ німецької землі Шлезвіг-Гольштейн у відставці, розповіла учасникам про нагляд за місцевими фінансами в контексті Європейської хартії місцевого самоврядування. Ясміна Джийкіч, експерт SKL International, розповіла про особливості організації системи державного внутрішнього фінансового контролю в Боснії та Герцеговині. Після ознайомлення із досвідом європейських країн у сфері державного нагляду та контролю учасники тренінгу опрацювали практичні приклади, які дозволили краще зрозуміти сутність цих понять. Ключовою ідеєю дійсно ефективного внутрішнього контролю є те, що розпорядник бюджетних коштів має нести відповідальність за ефективність використання бюджетних коштів не перед органами контролю вищого рівня, а перед своїми виборцями – мешканцями громади.

Андрій Майснер, заступник голови Рахункової палати України, Ігор Стефанюк, заступник директора департаменту з питань використання коштів державного бюджету в регіонах, та Оксана Чорна, заступник начальника відділу Рахункової палати України, розповіли про державний зовнішній фінансовий контроль (аудит) органів місцевого самоврядування. Учасники тренінгу мали можливість подискутувати про особливості зовнішнього аудиту та його практичне значення для держави. Також представниками Рахункової палати було презентовано планові напрямки для аудиту у 2019 році, в тому числі бюджетів ОТГ.

Про актуальність та роль державного фінансового контролю місцевих бюджетів у процесі реформи децентралізації розповіла Тетяна Боровкова, начальник Управління розвитку державного фінансового аудиту, євроінтеграції та контролю за використанням коштів ЄС Державної аудиторської служби України. Разом із Галиною Вашекою, заступницею голови Державної аудиторської служби України, та Тетяною Марчук, директором Департаменту контролю органів влади, оборони, правоохоронних органів та місцевих бюджетів, учасники тренінгу обговорили повноваження Державної аудиторської служби щодо контролю за місцевими бюджетами та розглянули практичні аспекти їх реалізації.

Базові складові державного внутрішнього контролю та його сучасний розвиток в Україні були презентовані Ганною Крівченковою, заступницею директора Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Міністерства фінансів України, а питання здійснення внутрішнього контролю в органах державної влади були обговорені під час виступу В’ячеслава Набоки, начальника відділу гармонізації внутрішнього контролю Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Міністерства фінансів України.

Експерти з фінансового контролю та аудиту проекту LOGICA Олена Чечуліна та Oльга Безрукава ознайомили учасників з міжнародними зобов’язаннями України та висновками міжнародних фінансових організацій й експертів щодо сучасного стану справ у сфері державного контролю та аудиту місцевих бюджетів. Детально було опрацьовано нормативно-правову базу з питань державного контролю та аудиту у частині здійснення повноважень органами державного фінансового контролю та механізми їх забезпечення на рівні місцевих бюджетів. Виступи спікерів супроводжувались активною дискусією, обговоренням проблемних питань та шляхів їх вирішення.

Виступ Оксани Колтик, директора Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, викликав особливий інтерес у учасників тренінгу. Вона розповіла про організацію системи контролю та аудиту у Київській міській державній адміністрації. Координаторка з фінансової децентралізації Ценрального офісу реформ при Мінрегіоні Яніна Казюк та експерт ЦОР Віктор Венцель акцентували увагу на особливостях контролю та аудиту у бюджетному процесі, а також на ключових новаціях податкового та бюджетного законодавства в частині місцевих бюджетів.

Отримавши відповіді на більшість своїх запитань, експерти ЦРМС зможуть надавати висококваліфіковану підтримку та консультації фінансистам та головам ОТГ, у тому числі щодо запровадження внутрішнього фінансового контролю в ОТГ, вдосконалення управління фінансовими ресурсами громади. 

61b8deace0a13c941f2f0e48847c4f8d